دیدار جمعی از اعضای کمیته بانوان جاودان با سرکار خانم مولاوردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در تاریخ 92/2/29

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دیدار جمعی از اعضای کمیته بانوان جاودان با سرکار خانم مولاوردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در تاریخ 92/2/29

 این دیدار با سخنرانی یکی از اعضای کمیته بانوان جاودان آغاز شد، ایشان در ابتدای سخنان خود اینگونه ابراز داشتند که ارتقای مهارت ها و ارتقای توانمندی های تخصصی بانوان کمک نموده که نه تنها بانوان در بدنه هیات مدیره کانون های وکلای سراسر کشور حضور و نفوذ خوبی داشته اند، بلکه می توان  بعد از پنجاه سال  شاهد ورود برخی از بانوان در سطح مدیریت کانونهای وکلا باشیم، که از آن جمله می توان به خانم داودی رئیس هیات مدیره کانون وکلای البرز اشاره نمود.
در ادامه ایشان یکی از وظایف وکلای زن را شناساندن چالش ها، حقوق و تکالیف زنان در حوزه قوانین مدنی و کیفری برشمردند و با تاکید بر این وظیفه، اشاره نمودند که کمیته بانوان جمعیت اسلامی وکلای دادگستری توانسته در این راستا قدمهای موثری بردارد  و با برگزاری نشست ها و جلسات داخلی تا حدودی به شکل برنامه محور وارد عمل شود.
سپس در ادامه خانم سجادی به بیان مسائلی پرداختند.
ایشان ضمن عرض تبریک به خانم مولاوردی جهت تصدی پست معاونتِ ریاستِ دولت تدبیر و امید، آرزوی توفیق برای بر آورده کردن انتظارات جامعه زنان در رسیدن به آرمانها و احقاق حقوق حقه زنان ایرانی نمودند و در ادامه ابراز داشتند:
جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران (جاودان) از سال 1375 فعالیت خود را در زمینه های فرهنگی، صنفی و سیاسی در قالب کمیته های تخصصی مختلف آغاز نموده است  که در این میان کمیته بانوان نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.
هر چند که این کمیته همانند سایر NGO ها در سالهای اخیر رغبت به فعالیت چندانی نداشته و توفیق خدمت کمتری داشته، اما به هر شکل فعالیت هایی انجام داده که به عنوان نمونه می توان به  فعالیت گسترده آن در سال 1390 در انتخابات هیات مدیره کانون اشاره کرد. همچنین برگزاری نشستهایی در خصوص بررسی قانون حمایت خانواده و جلسات علمی مختلف از جمله فعالیت های عمده این کمیته می باشد.
ایشان در مورد ویژگی های کمیته بانوان جاودان نسبت به سایر تشکل های زنان  می افزاید: کمیته بانوان جاودان علاوه بر اینکه یک تشکل زنانه می باشد و حساسیت های خاصی نسبت به مسائل زنان دارد، جمعی از حقوقدانان را شامل می شود که از وکلای با سابقه دادگستری می باشند و به لحاظ حرفه ای از نزدیک با مسایل زنان مرتبط بوده و عملاً با خلاء ها و نواقص قانون در این حوزه آشنا هستند.
این جمعیت اگر نقدی هم به مسائل و حقوق زنان داشته باشد، با یک نگاه حقوقی است. بخشی از این نقدها نسبت به خلاءها، نواقص و اجرای سلیقه ای قوانین و عدم تناسب قوانین با شان و کرامت زن ایرانی است.
     ویژگی دیگر این تشکل آن است که صرفا نقاد نیست؛ بلکه راهکارهای برون رفت از قوانین نامتناسب با شرایط امروز جامعه را هم شناسایی و برای تغییر این قوانین ارائه طریق  می نماید.
فلذا؛ کمیته بانوان از پتانسیل قابل توجهی در ارتباط با حقوق زن و خانواده برخوردار است و امروز که در مصدر این معاونت بانویی منسوب است که در تمام سالهای فعالیت خود دغدغه زنان را داشتند و مدافع حقوق اساسی و مدنی و انسانی زنان بوده اند، با توجه به فضای جامعه امروز، کمیته بانوان این آمادگی را دارد که با هماهنگی و همکاری با مرکز امور زنان و با صرف توشه علمی و تجربه عملی خود، در راه اعتلای حقوق مدنی، اساسی و انسانی زنِ ایرانی سهم و نقش خود را ایفا نماید.
 
ایشان در سخنان خود به دو نکته اشاره نمودند: اصلاح تبصره ماده 27 قانون حمایت از کودکان بی سرپرست. باید تلاش شود، تا قبل از نهادینه شدن این تبصره و فرو ریختن قبح ازدواج سرپرست با فرزند خوانده، این تبصره اصلاح و یا حذف شود.
همچنین تجربه 30 ساله قانونگذار نشان می دهد که با قوانینی که اساس فقهی داشتند به عنوان خط قرمز و قانون لایتغیر برخورد می شد، اما پس از کارشناسی و رایزنی با مراجع و با استفاده از راهکار احکام ثانویه و تصویب آن از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، واکنش منفی از طرف متشرعین ابراز نمی شود و به عنوان قانون در جامعه پذیرفته می شود. مانند افزایش سن حضانت فرزند پسر توسط مادر از 2 سال به 7 سال یا اعطای حق طلاق ناشی از عسر و حرج به زنان یا افزایش حق ارث زن نسبت به قیمت تمامی ما ترک زوج و......... اینها موادی از قانون بود که در سال های اخیر متناسب با تغییرات و نیازهای جامعه اصلاح گردید و خوشبختانه حتی متشرعین واکنش منفی نداشتند این امر حاکی از آگاهی و آمادگی جامعه برای پذیرش اصلاحات از یک سو و از سویی قانون مداری ملی دارد
انتظار زنان فرهیخته جامعه از معاونت ریاست جمهوری در امور زنان این است که بدون هرگونه غوغاسالاری و با ایجاد هماهنگی و ارتباط مستمر با تشکیل کمیته ویژه حقوقی با آیات عظام، مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، از طریق دولت لوایحی در جهت اصلاح برخی قوانین  از جمله دیه زنان، حق طلاق آنان و حق خروج از کشور و مقید شدن حق طلاق مردان، تعدد زوجات و غیره  با هدف تحکیم خانواده و حمایت از زنان قدم های جدی و عملی برداشته شود.

25 
 
در این جلسه ضرورت بررسی و اقدام در خصوص خلاءهای قانونی و ضعف و عدم اجرای قوانین مطرح و به مواردی چون ساز و کار اصلاح تبصره ماده 27 (تجویز ازدواج سرپرست با فرزند خوانده)، حضانت، حمایت مالی از زنان مطلقه، تنقیح قوانین، موازی کاری نهادهای زنان، اعسار و مستثنیات دین، حقوق معنوی زنان و ... اشاره گردید.

d55
این دیدار با تقدیم یادبودی از طرف اعضای کمیته بانوان جاودان و عکس یادگاری پایان یافت.