پس چگونه است که سن کیفری دختران ۹ سالگی است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به نقل از وب سایت خبر آنلاین - چهارشنبه 29 آذر 1391

http://www.khabaronline.ir/detail/264773

 

بررسی لایحه گذرنامه در مجلس شورای اسلامی، پیشنهادی مطرح شد مبنی بر محدود کردن ارائه گذرنامه به دختران مجرد و لزوم کسب اجازه آنها از ولی قهری یا حاکم شرع. این پیشنهاد مخالفت‌هایی را در پی داشت و به ویژه حقوقدانان و فعالان حقوق زنان را به واکنش واداشت.


آنچه درباره این لایحه به وضوح دیده می‌شود، وارونه عمل کردن فراکسیون زنان است. چند اصل در قانون و عرف وجود دارد مانند اصل برائت، اصل صحت یا اصل رشیده بودن. این اصول بر زندگی ما حاکم‌اند به جای اینکه بگوییم اصل بر رشید بودن است برعکس عمل می‌کنند و رشید بودن را از موارد نادر می‌شمرند. چگونه با این اتفاق می‌خواهند ازدواج‌های صوری را کنترل کنند. حق طبیعی آمد و شد برای زنان وجود دارد، گرفتن حقوق مسلم در روز روشن از زنان از دیرباز در این جامعه رسم بوده، حتی در دوره‌های گذشته نیز دیدگاه‌های سنتی قیم‌مآبانه وجود داشت که زن جنس دومی بیش نبود که همیشه باید کسی مراقبش بوده باشد که خطا نکند. شبیه این اتفاق را درباره اعزام دانشجوی دختر سطوح بالاتر از کارشناسی را در دوره‌های پیش شاهد بودیم که اعزام آنها را منوط به ازدواج‌شان اعلام کرده بودند، این نگاه از صد سال پیش تاکنون بوده و هست. فکر می‌کردیم با انقلاب این دیدگاه تغییر کند، تاکیدات امام چیزی غیر از آنچه امروز در جامعه می‌بینیم بود. قرار بود آگاهی‌ها و هوشمندی‌های زنان با میدان دادن به آنان بیش از پیش نمایان شود نه اینکه دچار عقبگرد شویم.

 

نشست بررسی مساله کسب اجازه دختران برای خروج از کشور بعد از سن ۴۰ سال، با حضور فعالان زن در دفتر جامعه زینب(س) در۲۷ آذر ماه سال برگزار شد. این لایحه پیشنهادی با مخالفت‌های جامعه زنان و به خصوص فعالان حقوق زن مواجه شد و بر همین اساس نشست خبری با موضوعیت بررسی پیامدهای قانونی این لایحه با حضور فعالان زن از جمله اعظم حاجی‌عباسی دبیرکل جامعه زینب(س)، بدرالسادات میرموسوی از حزب اعتماد ملی، فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان نواندیش، اشرف گرامی‌زادگان ازکمیته حقوق ائتلاف زنان، شهناز سجادی ازکانون وکلا، مولاوردی مسوول کمیته حقوقی زنان، طاهره رحیمی دبیرکل جامعه فاطمیون و علی اسلام‌پناه استاد دانشگاه حقوق تهران به طرح مباحثی درباره این لایحه پرداختند.

848

 

پس چگونه است که سن کیفری دختران 9 سالگی است؟
در ادامه جلسه شهناز سجادی وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد: بحث خروج و ورود دختران از کشور به عنوان یک حق مدنی و اجتماعی است و محرومیت از این حق یک تبعیض به شمار می‌رود و مخالف اصول 20و 21 قانون اساسی است.
وی تصریح کرد: 34 سال پیش تبلیغات سوئی علیه جمهوری اسلامی شد که این نظام حقوق اجتماعی زنان را از بین می برد، ولی قانون مدنی ما مبتنی بر فقه و مذهب شیعه به این تبلیغات سوء پاسخ داد.
وی گفت: در قانون مدنی ما دختران 9 سالگی به بلوغ می رسند و حتی می‌توانند جدا از پدر و مادر خود زندگی کنند، دادگاه به هیچ وجه درخصوص حضانت دختران 9 سال به بالا وارد نمی‌شود، ولی اینها از دادگاه می خواهند علت ورود و خروج دختران را کنکاش کند.
سجادی اظهار داشت: سن کیفری ما در ایران 9 سالگی است و اگر دختر 9 ساله ای اقدام به قتل کند، حکم قصاص او اجرا خواهد شد. پس چطور می شود دختری که در قانون سن کیفری آن 9 سالگی است را با اجازه ولی و قیم به خارج از کشور فرستاد؟ چرا نسبت به قصاص دختر 9 ساله ای که مرتکب جرم شده است، اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ چگونه است که هنگام مجازاتش او را مسئول می‌‌دانیم ولی به این موارد که می‌رسد می‌گوییم تو هنوز عقلت کامل نیست؟