هیات عمومی کانون وکلا ، رکن فراموش شده کانون

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

انتخابات هیات مدیره کانون وکلا، بهانه و فرصتی است برای گفتمان دغدغه ها، نقدها و طرح ایده ها، گلایه ها و توقعات وکلای عضو کانون و نیز نامزدها که در این ایام به طرق مختلف مطرح می شود. این فرصت از این جهت مغتنم شمرده می شود که مجمع وکلای اعضاء کانون بغیر از شرکت در انتخابات هیئت مدیره، در تشکیلات و اداره کانون فاقد جایگاه عملی بوده و خرد جمعی مجموع وکلا در راهبری کانون نقش چندانی ندارد.

 

در حالی که به موجب ذیل ماده 1 و ماده 3 "لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال 1333"، اعضای کانون های وکلای دادگستری تحت عنوان "هیات عمومی کانون وکلا" یکی از مهم ترین و اصلی ترین ارکان کانون است. "هیات عمومی کانون وکلا" از وکلای واجد شرایط کانون هر استان تشکیل می گردد و هیات مدیره را برای مدت 2 سال برای اداره کانون انتخاب می نمایند. در رابطه با هیات عمومی وکلا، نکات ذیل در فرصت به دست آمده در آستانه انتخابات مورد تذکر و تامل است :

58

1- در بدو امر چنین به نظر می رسد که لایحه مزبور، هیات مدیره منتخب وکلا را در مقابل هیئت عمومی وکلا مکلف به پاسخگویی عملکرد مدیریتی دوره تصدی خود ننموده است. در حالی که با توجه به ماده 5 لایحه استقلال کانون، مبنی بر انتخاب دو بازرس از سوی هیات مدیره برای مدت یک سال و نیز تامل در ماده 23 آئین نامه قانون مذکور، مبنی بر دعوت از هیات عمومی توسط رئیس کانون، به نظر می رسد یکی از اهداف دعوت از هیات عمومی وکلا برای تشکیل جلسه، استماع گزارش عملکرد هیات مدیره و بازرسین و تعیین برنامه ها و خط مشی دوره تصدی هیئت مدیره در کانون باشد. بخصوص که ماهیت حقوقی نهاد کانون به موجب ماده 1 لایحه قانونی مورد بحث، موسسه ای مستقل دارای شخصیت حقوقی است. موسسه نیز بنا به ماده 584 قانون تجارت و ماده یک آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجارتی، دارای تعریف قانونی است؛ لذا نقش فعال و حائز اهمیت هیات عمومی وکلا در موسسه کانون وکلای دادگستری، امری اجتناب ناپذیر است. نقش هیات عمومی وکلا در کانون در واقع همان نقش مجمع عمومی است در سایر موسسات غیر تجاری؛ با این تفاوت که لایحه مذکور و آئین نامه مربوطه اختیارات هیات مزبور را مشخص نموده است. لذا با این استدلال بنظر می رسد منظور قانونگذار از دعوت هیات عمومی وکلا توسط ریاست کانون جهت استماع گزارش (سالانه) هیات مدیره و تعیین خط مشی آینده موسسه کانون است و این امر بیشتر به ذهن متبادر می شود. زیرا در غیر این صورت، تصریح قانون به دعوت از هیئت عمومی توسط ریاست کانون چه ضرورتی داشته است؟

IMAG0036-1024x682


اگر مخالفین این نظر بگویند هدف از دعوت هیات عمومی وکلا صرفاً انتخاب هیئت مدیره کانون است، پاسخ این خواهد بود که به موجب ماده 3 آئین نامه لایحه فوق الاشعار، وظیفه دعوت از هیات عمومی وکلا جهت انتخاب هیات مدیره کانون به عهده "هیات نظارت" منتخب هیات مدیره گذاشته شده است، لذا دعوت از هیات عمومی مزبور توسط رئیس کانون، می تواند دارای رویکرد دیگری به شرح فوق الاشاره باشد.
ضرورت تشکیل جلسه هیات عمومی وکلا جهت ارائه گزارش عملکرد هیئت مدیره و گزارش بازرسین و برنامه ریزی و تعیین خط مشی کانون در موارد مطروحه، نه تنها از روح قانون و آئین نامه یاد شده به شرح فوق استنباط می شود، بلکه نص صریح مواد قانونی ذکر شده نیز دلالت بر لزوم تشکیل جلسه به منظور اهداف فوق دارد. اما بدلیل فراموش شدن جایگاه قانونی "هیات عمومی وکلا" تا آنجایی که حافظه ام یاری می کند تا کنون رسماً از اجتماع وکلا تحت عنوان "هیات عمومی وکلا" جهت استماع گزارش بازرسین و هیات مدیره (بغیر از گزارش غیر رسمی ارائه شده درمراسم جشن استقلال) و تبین برنامه ها و خط مشی مدیریتی دعوتی به عمل نیامده است. البته گزارشات جسته گریخته غیر رسمی اعضای محترم هیات مدیره در ادوار گذشته و حال در برخی جلسات سخنرانی هایی که تشکل ها برگزار می کنند، نمی تواند جلسه رسمی و گزارش رسمی تلقی گردد. بخصوص که اینگونه جلسات بدون دعوت موضوع ماده 23 آئین نامه لایحه مزبور تشکیل می شود. شاید برخی دلیل کم رنگ بودن نقش هیئت عمومی وکلا را در کانون خلاء قانونی بدانند. پاسخ این خواهد بود که به فرض هم چنین باشد؛ تشکیل جلسه با حضور وکلا و با دعوت رسمی از آنان جهت ارائه گزارش رسمی از عملکرد هیات مدیره و تبیین برنامه ها و خط مشی آینده کانون و پاسخگویی به وکلا و ارائه گزارش از سوی بازرسین نه تنها مغایر قانون نیست، بلکه فرایند برگزاری چنین جلسات رسمی، شفاف شدن عملکرد مدیریتی خواهد بود که این امر می تواند یکی از روش های ایجاد علاقه و جذب وکلای گریزپایی باشد که کانون را فقط به عنوان محلی برای تمدید پروانه می شناسند.
2- در ماده 3 لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری و نیز مواد 3 و 4 و 5 آئین نامه لایحه مذکور به "تشکیل جلسه" هیات عمومی در روز انتخابات، اشاره صریح شده است. حال سئوال این است آیا وضعیت بی ریخت و نابسامان روز انتخابات هیات مدیره کانون در خیابان و کوچه های اطراف کانون و با ایجاد راهبندان ترافیکی و مزاحمت برای اهالی محل و شهروندان، مصداق "تشکیل جلسه قانونی هیات عمومی وکلا" موضوع مواد قانونی یاد شده است؟ آیا اصولاً این نوع تشکیل جلسه هیات عمومی وکلا در خیابان! و در هوای سرد اسفند ماه و بدون هرگونه تجهیزات رفاهی و به مدت طولانی در شان وکلا می باشد؟ در حالی که وکلای دادگستری باید نماد نظم محوری، قانون مداری و رفتار مدنی در جامعه باشند. بسی جای تاسف است که "جشن استقلال" در هر سال و "روز انتخابات هیات مدیره" هر 2 سال یکبار، به لحاظ به هم ریختگی، بی نظمی، ازدحام و مزاحمت در حوالی محل مربوطه، باعث حیرت شهروندان و رهگذران میشود.
بی شک با برنامه ریزی مدبرانه و تعیین محل مناسب، برای این قبیل اجتماعات، به راحتی می توان وضعیت مطلوب تر و در خور شان وکلا ایجاد نمود.
3- در ذیل ماده 5 آئین نامه مربوط به لایحه استقلال، به ممنوعیت و عدم جواز تبلیغ در جلسه هیات عمومی تصریح شده است. در حالی که در روز انتخابات و در محل تشکیل جلسه هیئت عمومی وکلا (یعنی در خیابان مقابل ساختمان کانون وکلا !)، تبلیغات به اوج خود می رسد! نصب بنرهای بزرگ از عکسهای نامزدها در روز انتخابات همراه با مجادله هواداران برای این که بنر مورد نظر به کدام درخت آویخته شود تا بهتر به شعور انتخاب کننده توهین شود!، پخش تراکت های تبلیغاتی ناهماهنگ در خیابان محل برگزاری انتخابات به حد وفور و انجام شیوه های تبلیغاتی خارج از شان وکلا، گویای عدم رعایت قانون بدلیل مغفول ماندن الزامات قانونی یاد شده است.
وقت آن است که با خلاقیت ها و نوآوری های مدیریتی، خلاءها و نواقص قانونی مربوط به اداره کانون با مصوبات داخلی هیات مدیره (تا آنجائی که مغایرت با قانون نداشته باشد) جبران و تکمیل شود و با احیای جایگاه "هیات عمومی وکلا" به عنوان رکن فراموش شده کانون، تحولی در مدیریت کانون ایجاد گردد. همچنین با اجرای دقیق ماده 5 آئین نامه یاد شده، تشریفات انتخابات و اخذ رای (حداقل از نظر محل برگزاری انتخابات و نحوه تبلیغات) در شان وکلا برگزار گردد.
. شهناز سجادی - عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
بهمن 1392