بیوگرافی سرکار خانم شهناز سجادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

متولد 1337 شهرستان تالش است . ورودی 1356 رشته حقوق دانشگاه ملی سابق یا همان شهید بهشتی بوده و از سال 1370 عضو کانون وکلای مرکز است  دارای سه فرزند پسر می باشد . یک دوره عضویت کمیسیون حمایت  و دو دوره دادیاری در دادسرای انتظامی کانون مرکز را در کارنامه خود دارد . بانوی فعالی است به ویژه در حوزه زنان . سخنرانی ، مقالات و مصاحبه های متعدد و پیگیریهای عملی جدی در زمینه حقوق زنان داشته است و اکنون نیز نماینده کانون وکلا در تفاهم نامه  منعقده با معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری است. ایشان برنامه هایی نیز برای بانوان وکیل دارند. امشب میزبان بانو شهناز سجادی و دیدگاههای حرفه ای ایشان هستیم .

وی بر این باور است که با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کانون مرکز را بانوان وکیل تشکیل میدهند، مشارکت در امر اداره کانون چه از طریق هیات مدیره و یا سایر ارکان کانون از سوی بانوان وکیل امری عادی و مدنی است. به خصوص که یکی از شاخصه های توسعه پایدار، مشارکت زنان در عرصه های تصمیم سازی و تصمیم گیری در عرصه کلان است. ازسویی عدم حضور زنان در عرصه مدیریتی در یک جامعه مدنی حکایت از رویکرد و تفکر قابل تامل زنان و مردان آن جامعه دارد.

 

با تاکید بر اینکه علت مشارکت شان در انتخابات هیات مدیره صرفنظر از هویت جنسیتی شان براساس حق برابر قانونی برای آحاد وکلای واجد شرایط صورت گرفته است می گوید: بنده با توجه به خصوصیات فردی خود مبنی بر توانایی و تجربه کار جمعی و ایده پردازی و ذهن خلاق، علاقه به فعالیت اجتماعی،صنفی و تشکیلاتی و نیز تعامل با اندیشه های مختلف، با 27 سال سابقه وکالت حرفه ای مستمر و موفق، با انگیزه مشارکت درتصمیم سازی جمعی و اداره امور کانون با رویکرد اصلاح و نوآوری، کاندیدای این دوره از انتخابات شدم.
به اعتقاد ایشان، مبارزه در یک میدان برای دست یابی به هدف، جنسیت نمی شناسد. به خصوص که همواره از زن بودنش خشنود بوده و از خداوند بزرگ برای آفرینشش سپاسگزار. نه تنها نقصانی در آفرینش خود به لحاظ زن بودن احساس نمی کند بلکه وقتی به انرژی و ظرفیت خدادادی اش فکر می کند از خود متعجب می شود و به روزی می اندیشد که با این روح پر تلاطم با ظرفیت جسمش نا کارآمد شود. بنابراین زن بودن مانع و ضعف نیست. فقط کافی است اهل مبارزه باشی و از رویکردهای مختلف که ترا به چالش می خواند نهراسی و به راهی که پا گذاشته ای ایمان داشته باشی. شاید ساز و کار کافی برای رسیدن به هدف را نداشته باشی و در مسیر جا بمانی اما اشکالی ندارد. مهم این است که راه را گم نکنی و به انحراف نروی. تلاش برای رسیدن به هدف خود بالندگی می آورد و تجربه می آموزد. اگر به حق انتخاب و دموکراسی اعتقاد داشته باشی، از پیروز نشدن در انتخابات دلخور نمی شوی.
  اما آنچه موجب دغدغه است، شرایط رقابت نا برابر کاندیداها و سطحی بودن برخی رویکردها و سلایق وکلا است. شرایط نابرابر برای آنان که مستقل وارد کارزار انتخاباتی می شوند، زیرا اولا گروههای صنفی با آنان عملیات بده بستان یا به اصطلاح تعامل جهت در لیست قرار دادن ندارند و این نوع کاندیداها تمام امیدشان به توجه و درک صحیح و همه جانبه نگر وکلای انتخاب کننده به کارآمدی و توانایی های کاندیداها، صرفنظر از گروه گرایی است. از سوی دیگر امکانات تبلیغی در کانون از جمله سالن اجتماعات در اختیار گروهها قرار می گیرد و کاندیداهای مستقل از این امکانات محروم می باشند و این امر موجب رویش تشکل های متعددی گردیده است.
در خصوص معیشت وکلا می گوید: این موضوع با مسایل اقتصادی کشورارتباط مستقیم دارد. وقتی که اقتصاد جامعه دچار رکود گردد اثر مستقیم روی حرفه وکالت دارد زیرا وقتی قراردادها و معاملات دچار رکود و توقف شود و سطح عقود پایین باشد، دایره اختلافات حقوقی تنگ ترمی شود، همانطور که به سبب افزایش طلاق به خصوص طلاق توافقی در جامعه، وکالت بیشتر دراین زمینه فعال می گردد. به لحاظ افزایش تقاضای وکیل دراین حوزه، سال های اخیر حق الوکاله طلاق رشد قابل تاملی داشته است. همچنین عوامل دیگری از جمله افزایش تعداد وکلاء ، وجود وکلای مرکز مشاوران و حجم بالای صدور پروانه برای قضات و مدیران منفک از قوه قضاییه و رشد باندهای رابطه ای و کارچاق کنی، نبود فرهنگ عمومی وکیل محوری، عدم اجباری بودن حضور وکیل در دعاوی محاکم، در کم کاری یا بیکاری حرفه ای وکلا به خصوص جوانان موثر می باشد.
بر این باور است  مشکلات اشتغال حرفه ای هرچند بین زنان و مردان کانون مشترک است مع الوصف نرخ بیکاری زنان بالطبع بیش از مردان است. همانطور که در سطح جامعه نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است.

اکثر مدیران کانون از گذشته تا کنون علیرغم همدردی و درک مشکلات معیشتی برخی وکلا، لیکن مقابله با آن را خارج از وظایف خود می دانند، در حالی که به نظر بنده ورود به این حوزه و یافتن راهی برای حل این معضل، نه تنها خلاف قانون نمی باشد بلکه تلاش و اقدامات کانون برای حل این بحران مسئولانه و صنفی است. کانون می تواند راساً و یا از طریق انتقال مشکل مزبور به مقامات تمهیداتی بیندیشد از جمله پیشنهاد بر قراری بیمه بیکاری برای وکلای دارای حداقل 5 سال سابقه پرداخت بیمه، معافیت مالیاتی،سرمایه گذاری در تاسیس موسسات حقوقی جهت به کار گیری وکلا بیکار با پرداخت حقوق یا درصدی از حق الوکاله به آنان. کانون می تواند از طریق این موسسات، با عقد قراردادهایی با بانک ها و موسسات دولتی و خصوصی و شهرداری ها جهت ارائه خدمات حقوقی، قضایی و انجام پروژه های تحقیقی و پژوهشی حقوقی، به کسب در آمد و نیز رفع مشکلات معیشتی وکلای فاقد اشتغال بپردازد. به این ترتیب همچنین از جذب وکلا به موسسات غیر مجاز جلوگیری به عمل می آید. البته هریک از پیشنهادات نیاز به بررسی و کار کارشناسی دارد. هرچند، خواستن توانستن است و اگر بخواهیم کاری در این زمینه و سایر زمینه ها برای بهبود اوضاع انجام بدهیم حتماً می توانیم راهی هم برای آن پیدا نمود.
به نظر این وکیل دادگستری، در بدو تشکیل هیات مدیره جدید ضمن انجام مباحث نفس گیر و وقت گیر تعیین رییس و نواب و عزل و نصب وکلا در ارکان و کمیسیون ها، اعضا پیشنهادات خود را ظرف مهلت مقرر جهت ارجاع به کمیسیون طرح و برنامه جهت جمع آوری وتدوین، ارائه نمایند. این پیشنهادات مدون و در هیات مدیره به عنوان برنامه چشم انداز دو ساله به صورت بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت با در نظر گرفتن بودجه تصویب گردد.
برای حل هریک از مسایل و مشکلات صنفی و حرفه ای کمیته تخصصی و مقطعی تشکیل گردد تا ضمن مشارکت سایر وکلا وقت هیات مدیره گرفته نشود.

این بانوی وکیل معتقد است با تقویت ساز وکار مدیریت اداری کانون با توسعه دامنه اختیارات آن از طریق مشارکت سایر وکلا در اداره امورعادی کانون، هیات مدیره بایستی از روزمرگی اداری خارج و به امور کلان و اصلاح چالش های وکلا در خارج از کانون بپردازد. از نظر ایشان  همواره دو بحران حرفه ای باعث آزردگی و فرسودگی روحی و نا امیدی و یاس بسیاری از وکلا گردیده است. یکی، چالش های رفتاری عوامل تشکیلات قضایی با وکلا و مورد دیگر کم کاری حرفه ای است. از این رو هیات مدیره اگر بتواند برای حل یا تعدیل این دو بحران از طریق مطالبه گری و هم اندیشی با مراجع ذیصلاح، راهکاری بیابد خدمت ارزشمند ماندگاری را برای جامعه وکلا از خود به جا خواهد گذاشت.
در بین وکلای عضو کانون، اقشاری وجود دارد که نیاز به برنامه ریزی خاص و رویکرد ویژه دارد.این اقشار جوانان و زنان هستند. این دو قشر در کانون سال ها به حاشیه رانده شده بودند و دیده نمی شدند. جوانان در سال های اخیر وارد متن شده و با عقلانیت و فعالیت جدی و مستمر، حضور خود را به عنوان جزیی از اعضای  فعال کانون به اثبات رساندند. لیکن هنوز اکثریت زنان در حاشیه اند و تعداد اندکی از آنان در ارکان کانون منصوب می شوند. در اقلیت بودن باعث گردیده خود بانوان نیز تمایلی به حضور فعال در عرصه هیات مدیره نداشته باشند . البته در این دوره یخ ها آب شد وتعداد بی سابقه ای از بانوان وکیل مبادرت به اعلام داوطلبی در انتخابات مدیریتی نمودند. جوانان از طریق تشکیل گروههای صنفی خلاء حضور خود را پر نموده و آینده روشنی از این حضورپررنگ برای جوانان کانون پیش بینی می گردد. اما بانوان به لحاظ عدم تشکیل گروه های صنفی موفق به حضور پررنگ نشدند. هرچند در یک برهه کوتاهی گروه "آناهیتا" به عنوان اولین تشکل زنانه در کانون تشکیل گردید. به هرحال در حال حاضر هیچ تشکل و گروه صنفی زنانه در کانون وجود ندارد و همین امر باعث گردیده انسجام و همدلی و همراهی بین بانوان وکیل کمتر بوجود بیاید.در حالی که این خلاء در14 کانون در سایر استان ها وجود ندارد و در کنار سایر کمیسیون ها، کمیسیون بانوان را نیز دارند. البته این امرحاکی از فضای مترقی کانون های مزبور است.
همچنین این امر در جامعه جهانی نیز پذیرفته شده است به طوری که یکی از کمیته های تخصصی کانون بین المللی وکلا" “ IBAکمیته زنان است . این کمیته بسیار فعال بوده وهر ساله در اجلاس سالانه کانون بین المللی وکلا، نشست های تخصصی وبرنامه های آموزشی جهت توانمند سازی وکلای زن در جذب پرونده های مهم، مدیریت کارآمد دفاتر و موسسات حقوقی، بازاریابی و فن مذاکره وبرخورد موثر با موکلین برگزارمی نماید.
همچنین هر دو سال یک بار راساً نشست تخصصی با حضور وکلای زن از سراسر جهان برگزار می نماید. در سالهای اخیر نیز تشکل مشابه توسط زنان وکیل کشورهای خاور میانه شکل گرفته که در برخی از این کشورها فعالیت و نشست هایی داشته اند.
  لذا پیشنهاد تشکیل کمیسیون بانوان پیشنهاد عجیب وغریب و نادری نیست.! هم در جامعه جهانی اتفاق افتاده و  هم در کانون های 14 استان کشور خودمان تجربه موفقی بوده است.
این اقدام می تواند به عنوان ساز وکار مناسبی در جهت فعال سازی وتوان افزایی صنفی  بانوان وکیل باشد. هیات مدیره با تصویب این امر در واقع ضمن توجه به نیمی از جمعیت کانون مترقی بودن خود را ثابت خواهد نمود.


به طور جدی به باور ضرورت تشکیل کمیسیون بانوان با اهداف ایجاد و تقویت سطح مشارکت بانوان وکیل در امور صنفی و همچنین پاسداری و دفاع از حقوق اساسی و کرامت انسانی آحاد زنان جامعه و نیز هم افزایی و هم گرایی بانوان وکیل صرفنظر ازتفاوت های فکری و سیاسی رسیده است. در دوره فعلی هیات مدیره طرح توجیهی و ضرورت تشکیل کمیسیون بانوان وآیین نامه پیشنهادی تهیه و تدوین نموده و به هیات مدیره ارائه داده است اما متاسفانه مورد توجه و تصویب واقع نشد .

بخشی از اهداف این کمیسیون به شرح زیر است:
1-  ارتقاء سطح هم گرایی و انسجام بانوان وکیل از طریق هم اندیشی در امور صنفی،حرفه ای و حقوقی.
2-  فعالیت در زمینه صنفی و حرفه ای بانوان وکیل و در موارد مربوط به حقوق زنان در سطح جامعه.
3- انجام پروژهای تحقیقاتی و پژوهشی و تهیه گزارش در زمینه خلاء ها و نواقص قانونی و آسیب ها و چالش های حوزه زنان.
3-  مشارکت و برگزاری همایش ها و نشست های علمی در مربوط به حوزه حقوق زنان و آسیب های اجتماعی در بیرون از کانون .
4-  ایجاد ارتباط و هم اندیشی با اشخاص و سازمان های مردم نهاد و دولتی فعال در حوزه زنان.
5-  هماهنگی با کمیسیون ورزش جهت ترغیب و ایجاد فرصت برای ورزش بانوان وکیل.
6-  ایجاد ارتباط مجازی و واقعی با جامعه بین المللی وکلای زن، به خصوص با "کمیته زنان IBA" جهت تبادل اطلاعات وتجربیات حرفه ای و صنفی.

از ایشان می پرسم اگر تصمیم شان به عنوان یک بانوی وکیل در هیات مدیره مورد اقبال قرار نگیرد چه واکنشی نشان خواهند داد پاسخ می دهند:  بی شک هیات مدیره پس از تشکیل، فراجنسیتی است زیرا دیگر رقابت پایان پذیرفته و دلیلی برای وجود نگاه جنسیتی ان شاء الله و جود نخواهد داشت.! در جلسات متعددی با حضور آقایان در جمع مدیران و یا کارگروه ها شرکت داشته ام.در بسیاری از موارد اختلاف نظر، یا مجاب شدم و یا با منطق و استدلال و پیگیری دیگران را مجاب کردم اما موضوع مورد نظرم را بدون نتیجه رها نکردم.ضمن آنکه در اقلیت و یا اکثریت بودن و یا زن بودن، انسان را در گروه، منزوی نمی کند و مخالفت ها را برنمی انگیزاند بلکه منفعل بودن خود شخص فرد را منزوی می کند.
انتظار این است که نگاه وکلا درانتخاب اعضای هیات مدیره فرا جنسیتی باشد و صرفا به شاخصه های مهم افراد از جمله توانایی ،موقعیت، تجربه،صاحب ایده و ذهنیت خلاق و از همه مهمتر دغدغه مندی برای جامعه و تشکیلات صنفی توجه شود.در غیر این صورت دست به انتخاب اشتباهی زده ایم. هرچند انتخابات و انتخاب مفهوم واقعی خود را برای برخی از دست داده و پیچیدگی خاصی پیدا کرده است .
در پایان درباره توانمندی های زنانه شان به عنوان یک کاندیدا می پرسم . بر این باور است که تجربه ثابت کرده زن بودن  در صورت داشتن علاقه،پشتکار و جدیت و توانایی در پیشبرد هدف موثر است. به یک تجربه موفق در همین جامعه وکلا اشاره می کنم. دادگستری کرج با وکلا رفتاری متفاوت با سایر دادگستری ها دارد ازجمله عدم تفتیش بدنی، عدم ضبط گوشی تلفن همراه و نیز تخصیص میز و صندلی با آرم کانون برای وکلا در محاکم، به عنوان تکریم اولیه وکلا. این رفتار نتیجه و مرهون مدیریت موفق یک زن در قامت ریاست وقت کانون البرز  است و نمونه های زیادی از این دست مدیریت موفق به دلیل شاخصه زن بودن وجود دارد که حتما هریک از ما با آن برخورد داشته ایم. البته این رفتار موجه جز کوچک مطالبات وکلاست.